Klasyczny, masywny, niezawodny i o dużej pojemności skokowej silnik to główne powody wyboru przez naszego klienta motocykla Yamaha XS 1100 jako bazę do modyfikacji w stylu Cafe Racer.
Egzemplarz trafił do nas już z polakierowanym na czarno silnikiem i układem wydechowym. Od dłuższego czasu jednak stał nieużywany więc koniecznym było odświeżenie tych elementów a kolektory wydechowe dla efektu wizualnego owinęliśmy taśmą termiczną.
Przedni błotnik został, skrócony. Odchudzoną w tylnej części ramę zamknęliśmy klasycznym „U” a następnie wykonaliśmy siedzenie połączone z zadupkiem, które wraz z oryginalnym zbiornikiem dało genialną w swojej prostocie „linię” i charakter. Wszystkie elementy karoserii polakierowano na perłowy biały kolor. Zbiornik paliwa otrzymał również czarny pas puszczony przez środek, podobnie jak obszycie kanapy. Wykonanego przez nas z blachy „boczek” z prawej strony, a z drugiej skórzana sakiewka maskują przestrzeń pod siedzeniem która została wykorzystana do montażu akumulatora i innych części instalacji elektrycznej.
Lepszą sprawność silnika uzyskaliśmy przez montaż gaźników CVK i filtry stożkowe. Oryginalna kierownica została zastąpiona sportową w stylu Clip-on, wraz z nowym osprzętem takim jak: przełączniki, klamki, manetki. Tuż obok niej ciekłokrystaliczny prędkościomierz informuje o wszystkich parametrach motocykla. Przedni soczewkowy reflektor podkreśla charakter motocykla, który jednocześnie jest klasyczny ale również z nutą współczesnych rozwiązań technicznych i wizualnych.